ITT Cannon, LLC MDM-37SH001B
MDM-37SH001B picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37SH001B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Cables
Brief Description
MICRO-D PLUG 37POS SKT 18" WIRE
Datasheet Download
MDM-37SH001B.pdf
Availability of MDM-37SH001B
QUANTITY
MDM-37SH001B Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37SH001B
Internal Part NumberEIS-MDM-37SH001B
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyD-Sub Cables
SeriesMDM
1st ConnectorPlug, Female Sockets
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeD-Type, Micro-D
Number of Positions37
Length1.50' (457.2mm)
Shielding-
ColorYellow
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37SH001B
Related LinksMDM-37, MDM-37SH001B Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37SH001B Details Description
Related parts for MDM-37SH001B
RES 820 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED 5MM RA MATING RED PC MOUNT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
GDT 420V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 168POS GOLD datasheet.pdf
HDM SMPR090F130FK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf