United Chemi-Con EMVE100ADA220ME55G
EMVE100ADA220ME55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE100ADA220ME55G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EMVE100ADA220ME55G.pdf
Availability of EMVE100ADA220ME55G
QUANTITY
EMVE100ADA220ME55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE100ADA220ME55G
Internal Part NumberEIS-EMVE100ADA220ME55G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE100ADA220ME55G
Related LinksEMVE100AD, EMVE100ADA220ME55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE100ADA220ME55G Details Description
Related parts for EMVE100ADA220ME55G
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf