United Chemi-Con EMVE101ADA330MJA0S
EMVE101ADA330MJA0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVE101ADA330MJA0S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
EMVE101ADA330MJA0S.pdf
Availability of EMVE101ADA330MJA0S
QUANTITY
EMVE101ADA330MJA0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE101ADA330MJA0S
Internal Part NumberEIS-EMVE101ADA330MJA0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE101ADA330MJA0S
Related LinksEMVE101AD, EMVE101ADA330MJA0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE101ADA330MJA0S Details Description
Related parts for EMVE101ADA330MJA0S
RES SMD 619K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf