United Chemi-Con EMVE350ADA330MF60G
EMVE350ADA330MF60G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE350ADA330MF60G
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMVE350ADA330MF60G.pdf
Availability of EMVE350ADA330MF60G
QUANTITY
EMVE350ADA330MF60G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE350ADA330MF60G
Internal Part NumberEIS-EMVE350ADA330MF60G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE350ADA330MF60G
Related LinksEMVE350AD, EMVE350ADA330MF60G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE350ADA330MF60G Details Description
Related parts for EMVE350ADA330MF60G
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 4POS datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015N/X 5" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 500KSPS T/H 24-DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% BX 2225 datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 220MA 1.62 OHM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 500' datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 10 POS FLASH datasheet.pdf