United Chemi-Con EMVE500ADA2R2MD55G
EMVE500ADA2R2MD55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE500ADA2R2MD55G
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVE500ADA2R2MD55G.pdf
Availability of EMVE500ADA2R2MD55G
QUANTITY
EMVE500ADA2R2MD55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE500ADA2R2MD55G
Internal Part NumberEIS-EMVE500ADA2R2MD55G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE500ADA2R2MD55G
Related LinksEMVE500AD, EMVE500ADA2R2MD55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE500ADA2R2MD55G Details Description
Related parts for EMVE500ADA2R2MD55G
CONN RECEPT 23POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RES 10 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 540KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 72V .900A RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW EMD2 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IFMC 1 5/ 3-ST-3 5-RF datasheet.pdf
CRYSTAL 4.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf