United Chemi-Con EMVE500ADA470MF80G
EMVE500ADA470MF80G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE500ADA470MF80G
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVE500ADA470MF80G.pdf
Availability of EMVE500ADA470MF80G
QUANTITY
EMVE500ADA470MF80G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE500ADA470MF80G
Internal Part NumberEIS-EMVE500ADA470MF80G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE500ADA470MF80G
Related LinksEMVE500AD, EMVE500ADA470MF80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE500ADA470MF80G Details Description
Related parts for EMVE500ADA470MF80G
IC BUFF CMOS LVL/SFTR N-I SOT353 datasheet.pdf
IC DEL LN 256TAP 48.25NS 16SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
IC FPGA 167 I/O 208PQFP datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 16POS datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LABEL COMPONENT ADH datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 370MA 1.21 OHM datasheet.pdf