United Chemi-Con EMVE630ADA1R0MD55G
EMVE630ADA1R0MD55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE630ADA1R0MD55G
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EMVE630ADA1R0MD55G.pdf
Availability of EMVE630ADA1R0MD55G
QUANTITY
EMVE630ADA1R0MD55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE630ADA1R0MD55G
Internal Part NumberEIS-EMVE630ADA1R0MD55G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE630ADA1R0MD55G
Related LinksEMVE630AD, EMVE630ADA1R0MD55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE630ADA1R0MD55G Details Description
Related parts for EMVE630ADA1R0MD55G
OPTOISOLTR 3.75KV TRANS 8-DIP GW datasheet.pdf
IC FPGA 324 I/O 456FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTIVE COVER TYPE B10 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M RED 5' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROID HDWE KIT datasheet.pdf
IC CONTROLLER ACDC SOT26 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf