United Chemi-Con EMVJ250ADA330MF60G
EMVJ250ADA330MF60G picture photo
Mfg. Part Number
EMVJ250ADA330MF60G
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMVJ250ADA330MF60G.pdf
Availability of EMVJ250ADA330MF60G
QUANTITY
EMVJ250ADA330MF60G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVJ250ADA330MF60G
Internal Part NumberEIS-EMVJ250ADA330MF60G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVJ250ADA330MF60G
Related LinksEMVJ250AD, EMVJ250ADA330MF60G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVJ250ADA330MF60G Details Description
Related parts for EMVJ250ADA330MF60G
RES 0.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE EXTEN DB15M-DB15F XGA 10M datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 54SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 890MA 410 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf