United Chemi-Con EMVK250ADA470MH63G
EMVK250ADA470MH63G picture photo
Mfg. Part Number
EMVK250ADA470MH63G
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMVK250ADA470MH63G.pdf
Availability of EMVK250ADA470MH63G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EMVK250ADA470MH63G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVK250ADA470MH63G
Internal Part NumberEIS-EMVK250ADA470MH63G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVK250ADA470MH63G
Related LinksEMVK250AD, EMVK250ADA470MH63G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVK250ADA470MH63G Details Description
Related parts for EMVK250ADA470MH63G
CONN HEADER .100 DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
IC BATT CHGR CC/CV LI-ION 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TRANSISTOR RF PWR CDFM6 ACC-6L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf