United Chemi-Con EMVK350ADA220MF55G
EMVK350ADA220MF55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVK350ADA220MF55G
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMVK350ADA220MF55G.pdf
Availability of EMVK350ADA220MF55G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EMVK350ADA220MF55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVK350ADA220MF55G
Internal Part NumberEIS-EMVK350ADA220MF55G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVK350ADA220MF55G
Related LinksEMVK350AD, EMVK350ADA220MF55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVK350ADA220MF55G Details Description
Related parts for EMVK350ADA220MF55G
CONN HEADR BRKWAY .100 17POS R/A datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 36"L X 30"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED INDUS STAR ROYAL BLUE 1.58W datasheet.pdf