United Chemi-Con EMVK500ADAR10MD55G
EMVK500ADAR10MD55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVK500ADAR10MD55G
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVK500ADAR10MD55G.pdf
Availability of EMVK500ADAR10MD55G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EMVK500ADAR10MD55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVK500ADAR10MD55G
Internal Part NumberEIS-EMVK500ADAR10MD55G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVK500ADAR10MD55G
Related LinksEMVK500AD, EMVK500ADAR10MD55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVK500ADAR10MD55G Details Description
Related parts for EMVK500ADAR10MD55G
SIDAC SYM 2CHP 550V 400A TO220 datasheet.pdf
1POS HM1C CABLE CONN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RECT 2 PC COVER FOR PADDLE SWES datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG BROWN 5000' datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 18 OHM 0404 datasheet.pdf
BNC 90 R/A (M) AT&T 734 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 52.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf