United Chemi-Con EMVL100ADA330ME60G
EMVL100ADA330ME60G picture photo
Mfg. Part Number
EMVL100ADA330ME60G
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EMVL100ADA330ME60G.pdf
Availability of EMVL100ADA330ME60G
QUANTITY
EMVL100ADA330ME60G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVL100ADA330ME60G
Internal Part NumberEIS-EMVL100ADA330ME60G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVL100ADA330ME60G
Related LinksEMVL100AD, EMVL100ADA330ME60G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVL100ADA330ME60G Details Description
Related parts for EMVL100ADA330ME60G
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM DISC LEVER TS32 KRG BN datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V AAA 650MAH NIMH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
XMITTER MINI HP FIB OPT ST PORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .1AU 40POS datasheet.pdf