United Chemi-Con EMVL350ADA221MJA0G
EMVL350ADA221MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVL350ADA221MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMVL350ADA221MJA0G.pdf
Availability of EMVL350ADA221MJA0G
QUANTITY
EMVL350ADA221MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVL350ADA221MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMVL350ADA221MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current216mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVL350ADA221MJA0G
Related LinksEMVL350AD, EMVL350ADA221MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVL350ADA221MJA0G Details Description
Related parts for EMVL350ADA221MJA0G
IC DAC 12BIT R-R 5V QUAD 28SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS 1MM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf