United Chemi-Con EMVY101GRA101MKE0S
EMVY101GRA101MKE0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVY101GRA101MKE0S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
EMVY101GRA101MKE0S.pdf
Availability of EMVY101GRA101MKE0S
QUANTITY
EMVY101GRA101MKE0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY101GRA101MKE0S
Internal Part NumberEIS-EMVY101GRA101MKE0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY101GRA101MKE0S
Related LinksEMVY101GR, EMVY101GRA101MKE0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY101GRA101MKE0S Details Description
Related parts for EMVY101GRA101MKE0S
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.15A 180 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf