United Chemi-Con EMVY160ADA681MJA0G
EMVY160ADA681MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVY160ADA681MJA0G
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMVY160ADA681MJA0G.pdf
Availability of EMVY160ADA681MJA0G
QUANTITY
EMVY160ADA681MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY160ADA681MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMVY160ADA681MJA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY160ADA681MJA0G
Related LinksEMVY160AD, EMVY160ADA681MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY160ADA681MJA0G Details Description
Related parts for EMVY160ADA681MJA0G
TERM BLK CONNECT(PE)W/CAP GRNYEL datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ACETAL 25MM datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf