United Chemi-Con EMVY500ARA331MKE0S
EMVY500ARA331MKE0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVY500ARA331MKE0S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVY500ARA331MKE0S.pdf
Availability of EMVY500ARA331MKE0S
QUANTITY
EMVY500ARA331MKE0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY500ARA331MKE0S
Internal Part NumberEIS-EMVY500ARA331MKE0S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance110 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY500ARA331MKE0S
Related LinksEMVY500AR, EMVY500ARA331MKE0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY500ARA331MKE0S Details Description
Related parts for EMVY500ARA331MKE0S
09P .093 COMM P&S RECPT HSG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 18UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 25PPM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 180PO datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 50MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf