United Chemi-Con EMVY6R3GDA472MLN0S
EMVY6R3GDA472MLN0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVY6R3GDA472MLN0S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMVY6R3GDA472MLN0S.pdf
Availability of EMVY6R3GDA472MLN0S
QUANTITY
EMVY6R3GDA472MLN0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY6R3GDA472MLN0S
Internal Part NumberEIS-EMVY6R3GDA472MLN0S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.63A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY6R3GDA472MLN0S
Related LinksEMVY6R3GD, EMVY6R3GDA472MLN0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY6R3GDA472MLN0S Details Description
Related parts for EMVY6R3GDA472MLN0S
CONN SPRING 56POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf