United Chemi-Con EMZA350ADA101MF80G
EMZA350ADA101MF80G picture photo
Mfg. Part Number
EMZA350ADA101MF80G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMZA350ADA101MF80G.pdf
Availability of EMZA350ADA101MF80G
QUANTITY
EMZA350ADA101MF80G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZA350ADA101MF80G
Internal Part NumberEIS-EMZA350ADA101MF80G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZA350ADA101MF80G
Related LinksEMZA350AD, EMZA350ADA101MF80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZA350ADA101MF80G Details Description
Related parts for EMZA350ADA101MF80G
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 70NS 34LPM datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 22POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
TVS 30KW 300V 5%BI P600 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf