United Chemi-Con EMZA6R3ADA470ME61G
EMZA6R3ADA470ME61G picture photo
Mfg. Part Number
EMZA6R3ADA470ME61G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMZA6R3ADA470ME61G.pdf
Availability of EMZA6R3ADA470ME61G
QUANTITY
EMZA6R3ADA470ME61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZA6R3ADA470ME61G
Internal Part NumberEIS-EMZA6R3ADA470ME61G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZA6R3ADA470ME61G
Related LinksEMZA6R3AD, EMZA6R3ADA470ME61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZA6R3ADA470ME61G Details Description
Related parts for EMZA6R3ADA470ME61G
IC FLASH 1MBIT 90NS 52PQFP datasheet.pdf
IC D/A CONV LP 16-BIT 32-TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 1.2K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 10MM datasheet.pdf
ULTRA THIN IONIZER DUAL NOZZLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf