United Chemi-Con EMZE160ADA151MF90G
EMZE160ADA151MF90G picture photo
Mfg. Part Number
EMZE160ADA151MF90G
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMZE160ADA151MF90G.pdf
Availability of EMZE160ADA151MF90G
QUANTITY
EMZE160ADA151MF90G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZE160ADA151MF90G
Internal Part NumberEIS-EMZE160ADA151MF90G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZE160ADA151MF90G
Related LinksEMZE160AD, EMZE160ADA151MF90G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZE160ADA151MF90G Details Description
Related parts for EMZE160ADA151MF90G
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-DIP datasheet.pdf
CONN SPLICE WIRE NUT BLUE/GRN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
28 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
MARKER CARRIER datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.42A 140 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf