Yageo 9T06031A8061CBHFT
9T06031A8061CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A8061CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A8061CBHFT.pdf
Availability of 9T06031A8061CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A8061CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A8061CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A8061CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A8061CBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A8061CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A8061CBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A8061CBHFT
CONN SOCKET 16POS CLOSED END datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A SOT-32 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 100ppm 16pF 40 Ohm -55°C - 125°C Through Hole Radial datasheet.pdf