United Chemi-Con EMZF250ADA101MF90G
EMZF250ADA101MF90G picture photo
Mfg. Part Number
EMZF250ADA101MF90G
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMZF250ADA101MF90G.pdf
Availability of EMZF250ADA101MF90G
QUANTITY
EMZF250ADA101MF90G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZF250ADA101MF90G
Internal Part NumberEIS-EMZF250ADA101MF90G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZF250ADA101MF90G
Related LinksEMZF250AD, EMZF250ADA101MF90G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZF250ADA101MF90G Details Description
Related parts for EMZF250ADA101MF90G
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO252 datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR VERT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 6OUTPUT 28-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 360W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf