United Chemi-Con EMZJ160ADA681MJA0G
EMZJ160ADA681MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMZJ160ADA681MJA0G
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMZJ160ADA681MJA0G.pdf
Availability of EMZJ160ADA681MJA0G
QUANTITY
EMZJ160ADA681MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZJ160ADA681MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMZJ160ADA681MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZJ160ADA681MJA0G
Related LinksEMZJ160AD, EMZJ160ADA681MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZJ160ADA681MJA0G Details Description
Related parts for EMZJ160ADA681MJA0G
IDC CABLE - MPR20K/MC20G/MPR20K datasheet.pdf
RES SMD 3.09 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SW BIDIRECT RF VIDEO 16-QSOP datasheet.pdf
FUSE 1.5A 600V FST MIDGET UL CSA datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR CABLE datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf