United Chemi-Con EMZK350ADA470MF61G
EMZK350ADA470MF61G picture photo
Mfg. Part Number
EMZK350ADA470MF61G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMZK350ADA470MF61G.pdf
Availability of EMZK350ADA470MF61G
QUANTITY
EMZK350ADA470MF61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZK350ADA470MF61G
Internal Part NumberEIS-EMZK350ADA470MF61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZK350ADA470MF61G
Related LinksEMZK350AD, EMZK350ADA470MF61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZK350ADA470MF61G Details Description
Related parts for EMZK350ADA470MF61G
RES SMD 46.4KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 14AWG GREY datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 RW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf