FFF EP04000000J0G
EP04000000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EP04000000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB SOCKET PIN-STRIP
Datasheet Download
EP04000000J0G.pdf
Availability of EP04000000J0G
QUANTITY
EP04000000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EP04000000J0G
Internal Part NumberEIS-EP04000000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEP
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions4
Positions Per Level4
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP04000000J0G
Related LinksEP0400, EP04000000J0G Datasheet, FFF Distributor
EP04000000J0G Details Description
Related parts for EP04000000J0G
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC PHASE LOCK LOOP W/VCO 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 34000UF 16V SCREW datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD PLL 32VFQFP datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 120V 6A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf