Bel Fuse Inc. EP1001-9RK
EP1001-9RK picture photo
Mfg. Part Number
EP1001-9RK
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5.1V 35.9A
Datasheet Download
EP1001-9RK.pdf
Availability of EP1001-9RK
QUANTITY
EP1001-9RK Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1001-9RK
Internal Part NumberEIS-EP1001-9RK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher P
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input66 ~ 150 V
Output5.1V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5.1 VDC @ 35.9A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)183W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency87.5%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.73" L x 4.37" W x 0.78" H (171.0mm x 111.0mm x 19.8mm)
Power (Watts) - Max183W
ApprovalsCE, CSA, EN, IEC, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1001-9RK
Related LinksEP100, EP1001-9RK Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
EP1001-9RK Details Description
Related parts for EP1001-9RK
CONN RECEPT 11POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf