Alt EP1C20F100C8ES
EP1C20F100C8ES picture photo
Mfg. Part Number
EP1C20F100C8ES
Manufacturer
Product Category
Altera IC
Brief Description
Cyclone FPGA Family Data Sheet IC
Datasheet Download
EP1C20F100C8ES.pdf
Availability of EP1C20F100C8ES
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EP1C20F100C8ES Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C20F100C8ES
Internal Part NumberEIS-EP1C20F100C8ES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ALTERA
Delivery TimeIn stock, ship EP1C20F100C8ES today.
SeriesEP1C20F100
Marking / SymbolEmail us
Core Processor-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeQFP / BGA
PackagingTray / Reel
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for EP1C20F100C8ES
Alternative Part (Replacement)EIS-EP1C20F100C8ES
Country of OriginUSA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming, testing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ALTERA Product CategoryFPGA, CPLD, SoC, Evaluation Boards
Related LinksEP1C20F, EP1C20F100C8ES Datasheet, Alt Distributor
EP1C20F100C8ES Details Description
Related parts for EP1C20F100C8ES
RES SMD 51 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 63MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
FIBER PCRIPPER - 1 MM POF datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf