Alt EP1C20F400C8N
EP1C20F400C8N picture photo
Mfg. Part Number
EP1C20F400C8N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 301 I/O 400FBGA
Datasheet Download
EP1C20F400C8N.pdf
Availability of EP1C20F400C8N
QUANTITY
EP1C20F400C8N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C20F400C8N
Internal Part NumberEIS-EP1C20F400C8N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone®
Number of LABs/CLBs2006
Number of Logic Elements/Cells20060
Total RAM Bits294912
Number of I/O301
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case400-BGA
Supplier Device Package400-FBGA (21x21)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1C20F400C8N
Related LinksEP1C20, EP1C20F400C8N Datasheet, Alt Distributor
EP1C20F400C8N Details Description
Related parts for EP1C20F400C8N
SWITCH 5 POS DIP RECESS ROCK SLD datasheet.pdf
MOSFET NCH 30V 6.9A IPAK TRIMMED datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC TRANSMIT/RCVR SWITCH 56-TQFN datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE SMD datasheet.pdf
SCR NON-SENS 400V 15A ISO TO-220 datasheet.pdf