Alt EP1C6Q100C8
EP1C6Q100C8 picture photo
Mfg. Part Number
EP1C6Q100C8
Manufacturer
Product Category
Altera IC
Brief Description
Cyclone FPGA Family IC
Datasheet Download
EP1C6Q100C8.pdf
Availability of EP1C6Q100C8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EP1C6Q100C8 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C6Q100C8
Internal Part NumberEIS-EP1C6Q100C8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ALTERA
Delivery TimeIn stock, ship EP1C6Q100C8 today.
SeriesEP1C6Q10
Marking / SymbolEmail us
Core Processor-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeQFP / BGA
PackagingTray / Reel
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for EP1C6Q100C8
Alternative Part (Replacement)EIS-EP1C6Q100C8
Country of OriginUSA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming, testing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ALTERA Product CategoryFPGA, CPLD, SoC, Evaluation Boards
Related LinksEP1C6, EP1C6Q100C8 Datasheet, Alt Distributor
EP1C6Q100C8 Details Description
Related parts for EP1C6Q100C8
IC ADC 12BIT PAR 420K 28QSOP datasheet.pdf
OSC XO 170.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 0.004 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT MODULE, TP- datasheet.pdf
LIGHT SHIELD PANEL IND datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf