Alt EP1K10TC144-1N
EP1K10TC144-1N picture photo
Mfg. Part Number
EP1K10TC144-1N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 92 I/O 144TQFP
Datasheet Download
EP1K10TC144-1N.pdf
Availability of EP1K10TC144-1N
QUANTITY
EP1K10TC144-1N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1K10TC144-1N
Internal Part NumberEIS-EP1K10TC144-1N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACEX-1K®
Number of LABs/CLBs72
Number of Logic Elements/Cells576
Total RAM Bits12288
Number of I/O92
Number of Gates56000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1K10TC144-1N
Related LinksEP1K10T, EP1K10TC144-1N Datasheet, Alt Distributor
EP1K10TC144-1N Details Description
Related parts for EP1K10TC144-1N
RES 11 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG GRY/GRAY 5.3-6.5 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 14.40MHZ TTL SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 34COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf