Alt EP1K30TI144-2N
EP1K30TI144-2N picture photo
Mfg. Part Number
EP1K30TI144-2N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 102 I/O 144TQFP
Datasheet Download
EP1K30TI144-2N.pdf
Availability of EP1K30TI144-2N
QUANTITY
EP1K30TI144-2N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1K30TI144-2N
Internal Part NumberEIS-EP1K30TI144-2N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
PCN Design/SpecificationAppearance Update 30/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACEX-1K®
Number of LABs/CLBs216
Number of Logic Elements/Cells1728
Total RAM Bits24576
Number of I/O102
Number of Gates119000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1K30TI144-2N
Related LinksEP1K30T, EP1K30TI144-2N Datasheet, Alt Distributor
EP1K30TI144-2N Details Description
Related parts for EP1K30TI144-2N
SSR OCMOS FET 150MA NC 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V LOW TO-92 datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.95"L X 5.59"W datasheet.pdf
T4011 LATCH, 4NC BBM, FLAT datasheet.pdf
HIGH-TEMPERATURE LABEL datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
1.25MM M/M 26POS 30AWG 150MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf