Alt EP1K50QC208-3N
EP1K50QC208-3N picture photo
Mfg. Part Number
EP1K50QC208-3N
Brief Description
IC FPGA 147 I/O 208QFP
Datasheet Download
EP1K50QC208-3N.pdf
Availability of EP1K50QC208-3N
QUANTITY
EP1K50QC208-3N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1K50QC208-3N
Internal Part NumberEIS-EP1K50QC208-3N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACEX-1K®
Number of LABs/CLBs360
Number of Logic Elements/Cells2880
Total RAM Bits40960
Number of I/O147
Number of Gates199000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1K50QC208-3N
Related LinksEP1K50Q, EP1K50QC208-3N Datasheet, Alt Distributor
EP1K50QC208-3N Details Description
Related parts for EP1K50QC208-3N
TRANS TELECOM 600/900 600/600 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
OSC XO 57.5491MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
IC OR CTRLR BRIDGE RECT 12MSOP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf