Alt EP1S10F780I6
EP1S10F780I6 picture photo
Mfg. Part Number
EP1S10F780I6
Brief Description
IC FPGA 426 I/O 780FBGA
Datasheet Download
EP1S10F780I6.pdf
Availability of EP1S10F780I6
QUANTITY
EP1S10F780I6 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1S10F780I6
Internal Part NumberEIS-EP1S10F780I6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PCN Design/SpecificationPackage Height 03/March/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix®
Number of LABs/CLBs1057
Number of Logic Elements/Cells10570
Total RAM Bits920448
Number of I/O426
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case780-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package780-FBGA (29x29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1S10F780I6
Related LinksEP1S10, EP1S10F780I6 Datasheet, Alt Distributor
EP1S10F780I6 Details Description
Related parts for EP1S10F780I6
DC/DC CONVERTER 40W TRIPLE datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-DIP datasheet.pdf
SCR 800V 4A TO202-1 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TRANS SW BIPO 1500V 8A TO247-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
505 BLACK 25 PC/PKG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf