Alt EP1S30F780I6
EP1S30F780I6 picture photo
Mfg. Part Number
EP1S30F780I6
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 597 I/O 780FBGA
Datasheet Download
EP1S30F780I6.pdf
Availability of EP1S30F780I6
QUANTITY
EP1S30F780I6 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1S30F780I6
Internal Part NumberEIS-EP1S30F780I6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sales RepresentativeElla Cai
Email[email protected]
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
PCN Design/SpecificationPackage Height 03/March/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix®
Number of LABs/CLBs3247
Number of Logic Elements/Cells32470
Total RAM Bits3317184
Number of I/O597
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case780-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package780-FBGA (29x29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1S30F780I6
Related LinksEP1S30, EP1S30F780I6 Datasheet, Alt Distributor
EP1S30F780I6 Details Description
Related parts for EP1S30F780I6
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 16-SSOP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 110POS .100 SLD EYELET datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG/3.3V DL 10SON datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf