Alt EP20K300EQC240-1
EP20K300EQC240-1 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K300EQC240-1
Brief Description
IC FPGA 152 I/O 240QFP
Datasheet Download
EP20K300EQC240-1.pdf
Availability of EP20K300EQC240-1
QUANTITY
EP20K300EQC240-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K300EQC240-1
Internal Part NumberEIS-EP20K300EQC240-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
SeriesAPEX-20KE®
Number of LABs/CLBs1152
Number of Logic Elements/Cells11520
Total RAM Bits147456
Number of I/O152
Number of Gates728000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K300EQC240-1
Related LinksEP20K300, EP20K300EQC240-1 Datasheet, Alt Distributor
EP20K300EQC240-1 Details Description
Related parts for EP20K300EQC240-1
TRANS PNP 20V 0.03A ML3-N2 datasheet.pdf
SOCKET HEX 7/32" 1.65" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf