Alt EP20K600CF672C8N
EP20K600CF672C8N picture photo
Mfg. Part Number
EP20K600CF672C8N
Brief Description
IC FPGA 508 I/O 672FBGA
Datasheet Download
EP20K600CF672C8N.pdf
Availability of EP20K600CF672C8N
QUANTITY
EP20K600CF672C8N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K600CF672C8N
Internal Part NumberEIS-EP20K600CF672C8N
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20KC®
Number of LABs/CLBs2432
Number of Logic Elements/Cells24320
Total RAM Bits311296
Number of I/O508
Number of Gates1537000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case672-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package672-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K600CF672C8N
Related LinksEP20K600, EP20K600CF672C8N Datasheet, Alt Distributor
EP20K600CF672C8N Details Description
Related parts for EP20K600CF672C8N
IC FPGA 196 I/O 352MBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RFID INTELLIGENT FLAG AMP datasheet.pdf
IC FPGA 165 I/O 256UBGA datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A D5A datasheet.pdf