Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG26CA-E3/52
SMBG26CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG26CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
Datasheet Download
SMBG26CA-E3/52.pdf
Availability of SMBG26CA-E3/52
QUANTITY
SMBG26CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG26CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG26CA-E3/52
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG26CA-E3/52
Related LinksSMBG26C, SMBG26CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG26CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMBG26CA-E3/52
RES SMD 158 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
DOOR STEEL 78.5X19.33" GREY datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf