FFF EP24000000J0G
EP24000000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EP24000000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB SOCKET PIN-STRIP
Datasheet Download
EP24000000J0G.pdf
Availability of EP24000000J0G
QUANTITY
EP24000000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EP24000000J0G
Internal Part NumberEIS-EP24000000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEP
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions24
Positions Per Level24
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP24000000J0G
Related LinksEP2400, EP24000000J0G Datasheet, FFF Distributor
EP24000000J0G Details Description
Related parts for EP24000000J0G
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 125VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
IC CONTROLLER DDR 28-QSOP datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VHDM L BP 6R 25C SHIELD NO KEY datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf