Alt EP2S60F1020C3
EP2S60F1020C3 picture photo
Mfg. Part Number
EP2S60F1020C3
Brief Description
IC FPGA 718 I/O 1020FBGA
Datasheet Download
EP2S60F1020C3.pdf
Availability of EP2S60F1020C3
QUANTITY
EP2S60F1020C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP2S60F1020C3
Internal Part NumberEIS-EP2S60F1020C3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sales RepresentativeElla Cai
Email[email protected]
Standard Package24
SeriesStratix® II
Number of LABs/CLBs3022
Number of Logic Elements/Cells60440
Total RAM Bits2544192
Number of I/O718
Number of Gates-
Voltage - Supply1.15 V ~ 1.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1020-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1020-FBGA (33x33)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP2S60F1020C3
Related LinksEP2S60, EP2S60F1020C3 Datasheet, Alt Distributor
EP2S60F1020C3 Details Description
Related parts for EP2S60F1020C3
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TXRX 16BIT 3.3V 3ST 60HXQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .125W 60MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf