| Internal Part Number | EIS-EP2SGX60EF1152C4 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Three Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) | |
| Series | Stratix® II GX | |
| Number of LABs/CLBs | 3022 | |
| Number of Logic Elements/Cells | 60440 | |
| Total RAM Bits | 2544192 | |
| Number of I/O | 534 | |
| Number of Gates | - | |
| Voltage - Supply | 1.15 V ~ 1.25 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C | |