Alt EP4CE22E22C9L
EP4CE22E22C9L picture photo
Mfg. Part Number
EP4CE22E22C9L
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 79 I/O 144EQFP
Datasheet Download
EP4CE22E22C9L.pdf
Availability of EP4CE22E22C9L
QUANTITY
EP4CE22E22C9L Order Process
Ship out your order
Specifications of EP4CE22E22C9L
Internal Part NumberEIS-EP4CE22E22C9L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
Cyclone IV FPGA Family Overview
Featured ProductCyclone® IV FPGAs
PCN Design/SpecificationAppearance Update 30/Mar/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone® IV E
Number of LABs/CLBs1395
Number of Logic Elements/Cells22320
Total RAM Bits608256
Number of I/O79
Number of Gates-
Voltage - Supply0.97 V ~ 1.03 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package144-EQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP4CE22E22C9L
Related LinksEP4CE2, EP4CE22E22C9L Datasheet, Alt Distributor
EP4CE22E22C9L Details Description
Related parts for EP4CE22E22C9L
FIXED IND 47UH 220MA SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 100A SOT227 datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN FEMALE HSG 6CKT datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.50MM 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 419MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf