Alt EP4SGX360KF40C3
EP4SGX360KF40C3 picture photo
Mfg. Part Number
EP4SGX360KF40C3
Brief Description
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA
Datasheet Download
EP4SGX360KF40C3.pdf
Availability of EP4SGX360KF40C3
QUANTITY
EP4SGX360KF40C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP4SGX360KF40C3
Internal Part NumberEIS-EP4SGX360KF40C3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
Standard Package21
SeriesStratix® IV GX
Number of LABs/CLBs14144
Number of Logic Elements/Cells353600
Total RAM Bits23105536
Number of I/O744
Number of Gates-
Voltage - Supply0.87 V ~ 0.93 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP4SGX360KF40C3
Related LinksEP4SGX3, EP4SGX360KF40C3 Datasheet, Alt Distributor
EP4SGX360KF40C3 Details Description
Related parts for EP4SGX360KF40C3
2MMHM,UPPER SHIELD,T-E,8R datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 20-LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 3 POS 15AU datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
SIDAC 190-210V 1A UNI DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf