United Chemi-Con EPAG421ELL101ML40S
EPAG421ELL101ML40S picture photo
Mfg. Part Number
EPAG421ELL101ML40S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EPAG421ELL101ML40S.pdf
Availability of EPAG421ELL101ML40S
QUANTITY
EPAG421ELL101ML40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EPAG421ELL101ML40S
Internal Part NumberEIS-EPAG421ELL101ML40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current610mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPAG421ELL101ML40S
Related LinksEPAG421EL, EPAG421ELL101ML40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EPAG421ELL101ML40S Details Description
Related parts for EPAG421ELL101ML40S
BATTERY PACK NICAD 7.2V 500MAH datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-DIP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 80POS 1MM SMD datasheet.pdf
KIT DEV BLUETUNES1 HEADSET/SPKR datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS W/POST SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf