Alt EPF10K30AQC240-2N
EPF10K30AQC240-2N picture photo
Mfg. Part Number
EPF10K30AQC240-2N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 189 I/O 240QFP
Datasheet Download
EPF10K30AQC240-2N.pdf
Availability of EPF10K30AQC240-2N
QUANTITY
EPF10K30AQC240-2N Order Process
Ship out your order
Specifications of EPF10K30AQC240-2N
Internal Part NumberEIS-EPF10K30AQC240-2N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesFLEX-10KA®
Number of LABs/CLBs216
Number of Logic Elements/Cells1728
Total RAM Bits12288
Number of I/O189
Number of Gates69000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPF10K30AQC240-2N
Related LinksEPF10K30, EPF10K30AQC240-2N Datasheet, Alt Distributor
EPF10K30AQC240-2N Details Description
Related parts for EPF10K30AQC240-2N
RELAY OPTO DC 250V 300MA 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 12P12C R/A UNSHLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1.5KV DARL 8DIP BJ datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 970MA 80 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf