Alt EPF10K50VRC240-3
EPF10K50VRC240-3 picture photo
Mfg. Part Number
EPF10K50VRC240-3
Brief Description
IC FPGA 189 I/O 240RQFP
Datasheet Download
EPF10K50VRC240-3.pdf
Availability of EPF10K50VRC240-3
QUANTITY
EPF10K50VRC240-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EPF10K50VRC240-3
Internal Part NumberEIS-EPF10K50VRC240-3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
PCN PackagingRQFP PQ4 30/Jun/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesFLEX-10K®
Number of LABs/CLBs360
Number of Logic Elements/Cells2880
Total RAM Bits20480
Number of I/O189
Number of Gates116000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case240-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package240-RQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPF10K50VRC240-3
Related LinksEPF10K50, EPF10K50VRC240-3 Datasheet, Alt Distributor
EPF10K50VRC240-3 Details Description
Related parts for EPF10K50VRC240-3
RES 1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR HOT-PLUG QD 80-TQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
HOUSING PLSTC GRN 2.95"LX0.39"W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
DIE RD 3/4 datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf