Alt EPM7064AEFC100-7N
EPM7064AEFC100-7N picture photo
Mfg. Part Number
EPM7064AEFC100-7N
Brief Description
IC CPLD 64MC 7.5NS 100FBGA
Datasheet Download
EPM7064AEFC100-7N.pdf
Availability of EPM7064AEFC100-7N
QUANTITY
EPM7064AEFC100-7N Order Process
Ship out your order
Specifications of EPM7064AEFC100-7N
Internal Part NumberEIS-EPM7064AEFC100-7N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package176
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMAX® 7000A
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max7.5ns
Voltage Supply - Internal3 V ~ 3.6 V
Number of Logic Elements/Blocks4
Number of Macrocells64
Number of Gates1250
Number of I/O68
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-LBGA
Supplier Device Package100-FBGA (11x11)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPM7064AEFC100-7N
Related LinksEPM7064A, EPM7064AEFC100-7N Datasheet, Alt Distributor
EPM7064AEFC100-7N Details Description
Related parts for EPM7064AEFC100-7N
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-4POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 16MM VERT 12PPR datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 350MHZ 32-LQFP datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT UNIT 40-LLP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf