CUI Inc. EPS120050-P5P
EPS120050-P5P picture photo
Mfg. Part Number
EPS120050-P5P
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
EPS120050-P5P.pdf
Availability of EPS120050-P5P
QUANTITY
EPS120050-P5P Order Process
Ship out your order
Specifications of EPS120050-P5P
Internal Part NumberEIS-EPS120050-P5P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWorldwide External Power Adapter Efficiency Standards
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationEPS 6W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package200
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPS 6W
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 132 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.45" L x 1.06" W x 1.65" H (62.3mm x 26.8mm x 42.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPS120050-P5P
Related LinksEPS120, EPS120050-P5P Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPS120050-P5P Details Description
Related parts for EPS120050-P5P
CONN HEADR BRKWAY .100 68POS STR datasheet.pdf
FUSE 750A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
60619-8INSUL PUNCH SPACR datasheet.pdf
RES 887 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSRHINK TUBING BLACK datasheet.pdf
IC RF VALUE LINE TXRX 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 450V C0G 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 27 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf