CUI Inc. EPS150100UH-P5P-SZ
EPS150100UH-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EPS150100UH-P5P-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W
Datasheet Download
EPS150100UH-P5P-SZ.pdf
Availability of EPS150100UH-P5P-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EPS150100UH-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPS150100UH-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-EPS150100UH-P5P-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Feb/2011
Standard Package560
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPS 15W
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.83" L x 1.87" W x 1.38" H (72.0mm x 47.6mm x 35.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPS150100UH-P5P-SZ
Related LinksEPS150100, EPS150100UH-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPS150100UH-P5P-SZ Details Description
Related parts for EPS150100UH-P5P-SZ
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 65 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 390MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf