CUI Inc. EPS180033-P5N
EPS180033-P5N picture photo
Mfg. Part Number
EPS180033-P5N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W
Datasheet Download
EPS180033-P5N.pdf
Availability of EPS180033-P5N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EPS180033-P5N Order Process
Ship out your order
Specifications of EPS180033-P5N
Internal Part NumberEIS-EPS180033-P5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWorldwide External Power Adapter Efficiency Standards
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
RoHS InformationEPS 6W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPS 6W
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 132 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)330mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.45" L x 1.06" W x 1.65" H (62.3mm x 26.8mm x 42.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPS180033-P5N
Related LinksEPS180, EPS180033-P5N Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPS180033-P5N Details Description
Related parts for EPS180033-P5N
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
SW KNOB SPST-NO ILL-RED 110V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.6A 79 MOHM SMD datasheet.pdf
MEMORY CARD SD MICRO M2 128MB datasheet.pdf
BOARD EVAL SYNC BUCK 2.2MHZ datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
PC/104 EXTRACTOR TOOL, METAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf