CUI Inc. EPSA120050UW-P5P-SZ
EPSA120050UW-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA120050UW-P5P-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
EPSA120050UW-P5P-SZ.pdf
Availability of EPSA120050UW-P5P-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EPSA120050UW-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA120050UW-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-EPSA120050UW-P5P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationEPSA 6W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package160
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA 6W
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.35" L x 1.05" W x 1.82" H (59.8mm x 26.6mm x 46.1mm)
ApprovalsCE, TUVgs
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA120050UW-P5P-SZ
Related LinksEPSA12005, EPSA120050UW-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA120050UW-P5P-SZ Details Description
Related parts for EPSA120050UW-P5P-SZ
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
ADM60S/AE60M/X datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 60 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf